www.furorsniper.cz stops jihad on contact

Larry L. Weishuhn
Hunting Editor
Září 2000
©  Davidson's Gallery of Guns

Přeložil: 
 

7 mm Remington Magnum: Nejuniverzálnější lovecký náboj?

Po mnoho let jsem byl fanda do loveckých pušek ráže 7 mm, nejvíce do 7x57, .280 Remington a 7mm-08. Postupně jsem také střílel z 7 mm Weatherby Magnum, 7x61 mm Sharpe & Hart a nějakých dalších 7 mm wildcatů. Mnoho názorů jsem získal (a mnoho dalších severoameričanů též) o lovení se 7 mm, čtením článků od Warren Pagea v jeho gun/hunting editorování pro Field & Stream. Zdá se, že každé vydání v pozdních 50. letech a časných 60. letech obsahovalo zmínky o 7 mm Mashburn Super Magnum nebo fota pisatele se zvěří, kterou ulovil s jeho 7 mm Magnums. Page věřil, že dlouhá a docela těžká 7 mm střela hnaná vyššími rychlostmi je vynikající pro střelbu na dlouhé vzdálenosti a má velkou účinnost na všechny druhy zvěře včetně buvola, nosorožce a slona. Předvídal nábojům 7 mm Magnum velkou budoucnost, když Remington v roce 1962 přišel se 7 mm Remington Magnum.

Larry with Sako 75 - 7 mm Remington Magnum Někdy ve stejný čas zbrojař a spisovatel Les Bowman začal experimentovat s nábojnicí .338 Magnum zúženou na 7 mm. Fred Huntington mu přestavěl přebíjecí lis od RCBS, který používal na .280 Remington Magnum. Bowman, dle příběhu, který jsem slyšel, donutil firmu Remington, aby se zajímala o nový náboj. Krátce poté Remington představil model Remington 700 komorovaný na náboj 7 mm Remington Magnum.

Zda to byl Page nebo Bowman, kdo měl přínos na vývoji náboje není podstatné. Měli bysme být rádi, že 7 mm Remington Magnum byl vyvinut, protože dobře účinkuje na všechny druhy zvěře.

Poprvé jsem se seznámil s 7 mm Remington Magnum okolo roku 1963. Když několik přátel mého otce lovilo jelence a jeleny jako každý podzim v Coloradu, Wyomingu, Novým Mexiku a Montaně. Každý podzim, před lovem, u našeho domu nastřelovali pušky. V ten čas jsem byl v druhém ročníku na střední škole a byl jsem totálně zamilovaný do zbraní a lovu. Pamatuji si, že jsem obdivoval 7 mm Remington Magnum, kterou měl jeden z můžů. Když se mě zeptal, zda si chci vystřelit, skákal jsem radostí. Pamatuji si, že jsem vystřelil tři rány,ale nejdůležitější fakt byl, že všechny tři rány měli rozptyl do 10 cm na vzdálenost 100 yds.

Střely byly vyráběny ve více druzích již od doby vzniku, proto se 7 mm Remington Magnum stala jednou z nejpopulárnějších rážích pro lov těžke severoamerické zvěře. S velkým výběrem druhů střel, počínaje od 110 gr střely Speer TNT HP doo 175 gr střely Nosler Partition, 7 mm Remington Magnum je všestranný náboj vhodný pro lov, od kojota až po těžkou zvěř typu losa a jelena. Znám několik lovců, kteří použili 7 mm Remington Magnum na lov grizzlyho na Aljašce s velkým úspěchem, ale není to náboj, který bych použil na lov grizzlyho či jiné nebezpečné zvěře.

Na mých cestách po Severní Americe, zvláště při lovech na běloocasého jelence, nalezl jsem 7 mm Remington Magnum u jiných zkušených lovců jako extrémně populární. Lovec David Morris, jeden ze zakladatelů časopisu North American Whitetail, biolog a spisovatel, je zapřísáhlý obhájce 7 mm Remington Magnum. A také Doug Mauldin, muž, který se živil lovem běloocasého jelence jak v Kanadě tak v Mexiku. Mauldin a já jsme spolu několikrát lovili a on střelil kapitálního běloocasého jelence v Kanadě jeho na zakázku postavenou puškou Jarrett v ráži 7 mm Remington Magnum. Později střílel s nábojem Federal Premium 150 gr Nosler Ballistic Tip s velkým úspěchem.

Náboje se střelami od 140 do 165 gr jsou mimořádně účinné na zvěř velikosti jelence běloocasého. Tyto náboje nastřelené o 4 cm výš na 100 yds budou mít propad 46 až 48 cm na 400 yds. Tak plochou dráhu letu mají a stále mají energii lepší než 2176 J ve 400 yds. Když chceš lovit jelena, tak tyto střely stále dobře účinkují, zvláště při dobrém zásahu, který by měl být tvým hlavním úkolem bez ohledu na zvěř, kterou střílíš nebo vzdálenost na kterou střílíš, ale k lovu losa bych doporučil zvýšit váhu střely, až na nějakých 175 gr. Tyto těžší střely jsou vyvinuty pro lov zvěře s tlustou kůží a s velkými kostmi.

Jen praxe prokáže hodnotu náboje

Pro svůj vlastní lov se 7 mm Remington Magnum používám Sako 75 na lov jelence běloocasého v Mexiku. Před odjezdem na lov, ztratím mnoho času na střelnici kde zkouším různé tovární náboje v Saku s puškohledem Leupold LPS 3,5-14 x 50. Jsem vysazený na náboj Federal Premium se střelou 150 gr Nosler Ballistic Tip. Z pevné pozice pravidelně střílím pět ran v rozptylu do 3,2 cm na 100 yds, tři palce na 200 yds a osm palců na 300 yds. A dle balistických tabulek od Federalu, při nastřelení o 4 cm výš na 100 yds bude mít střela propad pod 15 cm ve 300 yds a jenom 43 cm ve 400 yds. Mám nastřeleno o 4 cm výš na 100 yds, protože občas střílím skrz menší křoví. Nepotřebuji to nastřelovat níž.

Federal 150 gr Nosler Ballistic Tip První den lovu v Mexiku, po zahlédnutí více jelenců, si vyberu co bych chtěl ulovit, zpozoroval jsem parádního osmeráka. Šoulal jsem asi 300 yds a zapřel jsem si Sako do dvojnožky od Stoney Point. Když byl jelnec natočen bokem ke mně, stiskl jsem spoušť. Spadl a já rychle přebil, ale nebylo to nutné. Střela Nosler Ballistic Tip ho zasáhla na páteř za plecko. Podrobnější zkoumání prokázalo, že účinek střely způsobil velké poškození tkáně, to byl důvod proč jelenec po ráně neodskočil. Javier Artee z Alcampo Hunting Adventures (Dept.ST, Box 411, Lyon, MS 18645) provedl měření trofeje metodou Boone & Crockett a naměřil 112 bodů.

Nechci říci, že 7 mm Remington Magnum je vynikající lovecký náboj pro lov v severní Americe, ale budu tvrdit, že je vhodný kandidát. Budu obhajovat tento nález, dokuď budu používat tento náboj k lovu kapitálních jelenců, jelenů, losů a kdo ví čeho všeho.
Zkoumejte, zkoumejte, zkoumejte! Hey, někdo by to měl udělat!

7 mm Remington Magnum
Tovární náboje Rychlost
(m/s)
Rozptyl ve 100 yds
(cm)
Sako Model 75,
24" hlaveň,
Leupold LPS 3,5-14 x 50
Remington
140 gr PSP
965 2,54
Winchester 140 gr
Ballistic Silvertip
947 1,90
Speer 145 gr
Grand Slam
952 2,54
Federal 150 gr
Nosler Ballistic Tip
949 3,18
Winchester 150 gr
Ballistic Silvertip
944 2,54
Remington 160 gr
Swift A-Frame PSP
876 3,18
Pozn.: Rozptyl je průměr tří ran, vystřelených z benchrestového pytle s pískem na 100 yds.
Rychlost je průměr z devíti ran, měřeno 2,45 m od ústí hlavně.HOME    RSS